Kuhinjska sol v boju z mastnimi lasmi in glavoboli
Čeprav večina sol uporablja zgolj za začinjanje jedi, jo lahko v resnici na preprost način vključimo tudi v vsakdanjo nego in zdravje. Z nekaj triki in pravilnimi razmerji lahko ta vsestranska kuhinjska sestavina postane nepogrešljiv pripomoček v domači lekarni in kopalnici.
Za hitrejše razkuževanje manjših ran lahko pripravimo fiziološko raztopino iz dveh žličk soli in kozarca vode. Takšna tekočina, čeprav nekoliko zapeče, učinkovito očisti površino ureznin in odrgnin. Sol je znana po svojih antiseptičnih lastnostih in jo mnogi uporabljajo kot prvo pomoč pri manjših poškodbah.
Pri pogostih glavobolih se nekateri zatečejo tudi k raztopini vode s soljo. Po ljudskem izročilu naj bi tak napitek že v nekaj minutah olajšal bolečine, čeprav pri hujših težavah zdravniki opozarjajo, da je potrebno strokovno svetovanje.
Sol lahko pomaga tudi pri negi las, zlasti pri težavah z mastnim lasiščem. Z dodatkom dveh ali treh žličk soli v običajni šampon se naj bi delovanje lojnic umirilo, učinek pa bi moral biti viden že po nekaj pranjih.
Za nego telesa si lahko doma pripravimo piling iz dveh žličk grobe morske soli in kokosovega olja. Mešanico nanesemo na kožo po kopeli in jo nežno vmasiramo. Sol odstrani odmrle celice, olje pa poskrbi za dodatno nego in navlaženost kože. Po tretmaju se koža počuti mehkejša in bolj napeta.
Sol torej ni le začimba – s preprostimi pripravki lahko pripomore tudi k zdravju in negi na povsem naraven način.