Mraz ne povzroča prehlada, a lahko oslabi obrambo telesa

Splošno prepričanje, da "zbolimo zaradi mraza," je deloma mit, a ima tudi znanstveno razlago. Po besedah strokovnjaka dr. Kala mraz sam po sebi ne povzroča prehlada, vendar lahko oslabi naravno obrambo telesa in tako poveča verjetnost za okužbo z virusi.

Mraz ne povzroča prehlada, a lahko oslabi obrambo telesa

Prehlad povzročajo izključno virusi, kot so rinovirusi, in brez njihove prisotnosti ni možno zboleti. Vendar pa hladno vreme in suh zrak vplivata na naše telo na način, ki lahko olajša virusom vstop v organizem.

Prva obrambna linija telesa so specializirane celice v zgornjih dihalnih poteh, ki proizvajajo gosto sluz za zadrževanje patogenov in uporabljajo molekularne "metle" za njihovo odstranjevanje. Te celice najbolje delujejo v toplem in vlažnem okolju, medtem ko hladno in suho zimsko vreme lahko oslabi njihovo učinkovitost.

Dr. Kal kot primer navaja zbujanje z vnetim grlom po noči v hladni sobi. To stanje je posledica poškodbe teh zaščitnih celic, ki se sicer obnovijo, ko se telo segreje. Če pa virus medtem izkoristi oslabljen obrambni sistem in prodre v telo, lahko pride do okužbe.

Mraz torej sam po sebi ne povzroča bolezni, vendar lahko oslabi obrambne mehanizme telesa in poveča dovzetnost za okužbe. Priporočljivo je izogibanje dolgotrajni izpostavljenosti hladnemu in suhemu zraku, še posebej v zimskem času, ko so virusi pogostejši, navaja Slobodna Dalmacija.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.