Če lahko svojega otroka zaščitimo pred bolečino in trpljenjem, zakaj bi tvegali?

Norice, znane tudi kot vodene koze, so zelo nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Čeprav večina otrok preboli bolezen brez večjih zapletov, strokovnjaki opozarjajo na resna tveganja in poudarjajo pomen cepljenja kot učinkovitega načina preprečevanja bolezni.

Če lahko svojega otroka zaščitimo pred bolečino in trpljenjem, zakaj bi tvegali?

Norice se najpogosteje pojavijo pri otrocih, saj je več kot 90 % okužb zabeleženih pred adolescenco. Bolezen se začne z vročino, slabim počutjem in srbečim izpuščajem, ki se hitro širi po telesu. Virus se prenaša z neposrednim stikom, vdihavanjem aerosolov iz svežih mehurčkov ali izločki dihal okuženih oseb. Oseba je kužna od enega do dveh dni pred pojavom izpuščaja do trenutka, ko se vsi mehurčki spremenijo v kraste.

Čeprav večina primerov noric mine brez hujših posledic, lahko bolezen pri določenih skupinah povzroči resne zaplete. Dr. Denis Baš, specialist pediatrije, pojasnjuje, da so med najpogostejšimi zapleti bakterijske okužbe kože in mehkih tkiv, virusna pljučnica, nevrološki zapleti, kot sta encefalitis in cerebelitis, ter resnejša stanja, kot sta hepatitis in trombocitopenija. Posebej ogrožene so nosečnice, novorojenčki ter osebe z oslabljenim imunskim sistemom.

Poleg tega virus varicella-zoster po preboleli bolezni ostane v telesu in se lahko kasneje ponovno aktivira kot pasovec, ki povzroča bolečo izkušnjo, zlasti pri starejših.

Cepljenje proti noricam je varen in učinkovit način za preprečevanje bolezni ter njenih zapletov. Cepivo ščiti pred okužbo z virusom varicella-zoster, zmanjšuje tveganje za bakterijske in nevrološke zaplete ter posredno varuje ranljive skupine, kot so nosečnice in starejši. Cepljenje se priporoča otrokom, mladostnikom in odraslim, ki še niso preboleli noric ali niso bili cepljeni.

Dr. Denis Baš poziva starše, naj razmislijo o zaščiti svojih otrok. "Norice niso le srbeč izpuščaj. Zapleti so lahko resni in nepredvidljivi. Cepljenje ne prepreči samo bolezni, ampak tudi zaščiti otroka pred tveganji, ki jih sami ne moremo predvideti. Če lahko svojega otroka zaščitimo pred bolečino in trpljenjem, zakaj bi tvegali?" je poudaril dr. Baš.

Cepljenje je ključni korak k preprečevanju ne le bolezni, ampak tudi dolgotrajnih posledic, ki lahko vplivajo na kakovost življenja.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.