Festival hrane za možgane v ospredje postavlja biodiverziteto

Univerza v Ljubljani med 12. in 15. majem organizira Festival hrane za možgane, ki bo z raznovrstnimi brezplačnimi dogodki osvetlil problematiko upadanja biodiverzitete in iskal odgovore nanjo v povezovanju znanosti, izobraževanja in širše javnosti. Dogodki, ki bodo potekali v različnih delih mesta, bodo povezali raziskovalce, študente in druge udeležence v razpravi o trajnostni prihodnosti, zlasti v urbanem okolju.

Festival hrane za možgane v ospredje postavlja biodiverziteto

Letos bo festival posebej poudaril pomen ohranjanja biotske raznovrstnosti v luči trajnostnega razvoja, ob podpori strokovnjakinj in strokovnjakov z različnih področij. Med njimi je doc. dr. Tanja Šumrada z Biotehniške fakultete, ki izpostavlja, da je upad biodiverzitete posledica obsežne rabe prostora za pridelavo hrane, pri čemer človek naravne vire izriva drugim organizmom. V razpravi o vlogi kmetijstva in biotske raznovrstnosti opozarja na nujnost vključevanja tematik v izobraževalni sistem in javne politike.

Po besedah prorektorice Univerze v Ljubljani prof. dr. Maje Klun festival tudi letos potrjuje zavezanost univerze k prenosu znanja v okolje in povezovanju z družbo. Dogodki se bodo dotaknili možnosti posameznika, da prispeva k ohranjanju naravnega ravnovesja, kar je v mestih še posebej zahtevno, a hkrati ključno.

Festival se bo letos navezal tudi na praznovanje mednarodnega dneva biodiverzitete, 22. maja, ko bo Univerza v Ljubljani sodelovala s festivalom RaznoŽivo Mestne občine Ljubljana. Skupaj pripravljajo dogodek Kaj nas (še) premakne?, kjer bodo v Kinodvorani AGRFT prikazali film Divja Slovenija, mu pa bo sledil pogovor o vlogi naravoslovnih dokumentarcev pri spodbujanju okoljske zavesti. V njem bodo sodelovali dr. Slavko Polak, Damjan Vinko, Ana Šturm, prof. dr. Peter Stanković in dr. Zarja Mušič, pogovor pa bo vodil soscenarist filma Marjan Žiberna.

Festival bo vključeval številne delavnice, med drugim risanje rastlin, urejanje zelenjavnega vrta, spoznavanje genskih bank ter vodenje po Botaničnem vrtu s poudarkom na medovitih rastlinah in izdelavi žuželčnikov. Na voljo bodo tudi razstave v Galeriji Univerze in strokovne razprave v Slovenskem etnografskem muzeju.

Festival hrane za možgane je del širših prizadevanj univerze za promocijo znanstvenega razmišljanja, vključevanja različnih družbenih skupin in vzpostavljanja povezav med akademskim svetom ter vsakdanjim življenjem. Letos ga podpirajo tudi Biotehniška fakulteta, Center Rog, Botanični vrt, Slovenski etnografski muzej in druge kulturne in izobraževalne ustanove.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.