Trump grozi z 104-odstotnimi carinami, Kitajska in EU odgovarjata z odločnostjo
Trgovinske napetosti med Združenimi državami Amerike in Kitajsko znova rastejo, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump zagrozil z uvedbo 104-odstotnih carin na kitajske izdelke. Kitajska se na to ne namerava odzvati z umikom, ampak vztraja pri že napovedanih povračilnih ukrepih.
Peking je že v petek objavil uvedbo 34-odstotnih carin na ameriške izdelke, Trump pa je od kitajskega režima zahteval, da se tej odločitvi odpove do 8. aprila. V nasprotnem primeru grozi z dodatnimi 50 odstotnimi dajatvami, ki bi se pridružile obstoječim 20 in napovedanim 34 odstotkom. »Dodali bomo 50-odstotno tarifo, ki se bo prištela k že najavljenim carinam,« je sporočil Trump.
Peking ostaja neomajen. Predstavnik kitajskega veleposlaništva v ZDA Liu Pengyu je izjavil, da grožnje in pritisk niso pravi način za komunikacijo s Kitajsko, in poudaril, da bo država branila svoje interese za vsako ceno.
Na finančnih trgih se kljub zaostrovanju razmer odraža nekaj stabilnosti. Borza v Hong Kongu je dan začela z 2,4-odstotno rastjo, v Šanghaju in Šenzenu so indeksi zrasli za 0,2 oziroma 0,97 odstotka, čeprav je ponedeljek zaznamoval velik padec na svetovnih trgih, kjer je bilo izgubljenih kar 9,2 bilijona evrov vrednosti.
Trump se je ostro odzval tudi na ponudbo Evropske unije, ki je predlagala popolno odpravo carin na industrijske izdelke na vzajemni osnovi. Cilj predloga je bil zaščititi avtomobilsko industrijo pred napovedanimi 25-odstotnimi ameriškimi carinami. Trump je zatrdil, da takšne ponudbe ni prejel.
Evropska unija se na ameriške carine pripravlja z lastnim odgovorom. Prvi proticarinski paket naj bi bil potrjen v sredo. V njem so predvidene 25-odstotne dajatve na širok nabor ameriških izdelkov, vključno z živili, gospodinjskimi aparati in luksuznim blagom. Med obdavčenimi izdelki so tudi jajca, suhomesnati izdelki, sadje, maslo, sesalniki in celo diamanti. Edina izjema iz seznama je ameriški viski.