Novartis grozi z umikom zdravil, če Evropa ne spremeni cenovne politike
Švicarsko farmacevtsko podjetje Novartis je evropskim vladam poslalo jasno sporočilo: brez reforme sistema določanja cen zdravil je podjetje pripravljeno nekatere izdelke umakniti s trga. Direktor Novartisa Vas Narasimhan je med predstavitvijo poslovnih rezultatov opozoril, da trenutni evropski model omejuje dobičkonosnost in s tem tudi vlaganja v razvoj.
Po njegovih besedah je v nekaterih primerih umik zdravil iz evropskih trgov že realna možnost. Dodal je, da cene zdravil v Evropi zaostajajo za ameriškimi, kar ogroža celoten poslovni model podjetij, ki temeljijo na inovacijah. Te izjave prihajajo v času, ko ameriški politični pritiski še dodatno povečujejo negotovost v farmacevtski industriji, zlasti zaradi groženj z omejitvami cen in uvoznih carin.
Podobno stališče je že uveljavilo podjetje Roche, ki je zaradi nesoglasij s švicarsko vlado umaknilo onkološko zdravilo Lunsumio iz domačega trga. Po mnenju podjetja dogovor o ceni ni bil mogoč, saj je vlada zavrnila kritje stroškov zdravljenja, kljub dokazani učinkovitosti.
V ozadju spora je vprašanje, kdo naj pokrije stroške razvoja zdravil. Farmacevtska podjetja menijo, da Evropa koristi inovacijam, ki jih financirajo višje cene na ameriškem trgu, pri čemer sama ne prevzema dovolj bremena. Narasimhan in direktor francoskega Sanofija Paul Hudson sta v odprtem pismu Evropski uniji zapisala, da Evropa izgublja konkurenčnost in opozorila na potrebo po večji podpori inovacijam ter cenah, primerljivih z ameriškimi.
V Švici se spor že preliva v razpravo o vplivu na zdravstveni sistem. Farmacevtska podjetja kritizirajo dolgotrajna pogajanja in nizke ponudbe, ki po njihovem mnenju zavirajo dostop bolnikov do novih terapij. Zvezni urad za javno zdravje (BAG) pa odgovarja, da so cene zdravil v Švici nad povprečjem in vplivajo na višje premije zavarovalnic. Tudi podatki potrjujejo, da ima Švica najvišje izdatke za zdravila na prebivalca v Evropi.
Medtem v ZDA ostaja odprta možnost, da bi morebitna nova Trumpova administracija uvedla visoke carine na uvožena zdravila. To bi evropska podjetja dodatno obremenilo in še bolj zaostrilo razmerje med trgi.
Spor med industrijo in vladami odpira širše vprašanje: ali lahko Evropa zagotavlja dostop do inovativnih terapij, ne da bi pri tem ogrozila vzdržnost javnih zdravstvenih sistemov? Dogovora za zdaj ni, napetosti pa vse bolj vplivajo na vsakodnevno oskrbo pacientov.