S sobo pobega do blaženja duševnih stisk mladih
Zveza prijateljev mladine (ZPM) Maribor je v sodelovanju z mladimi zasnovala sobo pobega na temo duševnega zdravja. Tako želijo mladim na igriv način približati preventivne pristope za blaženje duševnih stisk ter oblike pomoči in podpore, ki jih lahko uporabijo, kadar se znajdejo v čustvenih težavah.
Sobo pobega, ki je odprla vrata pred poletnimi počitnicami v Domu ustvarjalnosti mladih (DUM) v Razlagovi ulici v Mariboru, so poimenovali Prepih v labirintu. Gre za običajno igro iskanja namigov in reševanja ugank, le da je poudarjena izobraževalna komponenta na temo duševnega zdravja.
Koordinatorica dejavnosti v DUM Kornelija Kaurin je pojasnila, da so idejo za to dali udeleženci enega od taborov za mlade. Sobo pobega so uredili v okviru programa Mladi, arhitekti svoje in skupne prihodnosti, ki ga sofinancira Mestna občina Maribor, naloge zanjo pa so izdelali mladi.
Za tematiko duševnega zdravja so se odločili, ker opažajo med mladimi povečane stiske. "Že pred časom covida-19 so se na našem TOM Telefonu stopnjevali klici z vprašanji o duševnem zdravju. Mladi so pripovedovali, da jih je strah, da ne vidijo prihodnosti, da se ne znajdejo v življenju. V času covida-19, ko niso hodili v šolo in bili v družbi z vrstniki, se je to še stopnjevalo," je pojasnila.
Soba pobega sooči obiskovalca z zgodbo mladostnika na prehodu iz osnovne v srednjo šolo. Kot izpostavljajo na ZPM Maribor, je to obdobje najbolj problematično, saj se mladi takrat pogosto spopadajo z občutki negotovosti in strahu pred neznanim ter iščejo svojo identiteto, ob tem pa se soočajo tudi z občutki osamljenosti, tesnobe in nemoči.
Soba je namenjena obiskovalcem, starejšim od 15 let, po njenem obisku pa sledi pogovor. Na voljo za obisk je po dogovoru vsak delovni dan, hkrati jo lahko obišče od tri do pet oseb.