MAG-NET je projekt, ki Celje postavlja na zemljevid inovacijskih mest

V Narodnem domu v Celju se je sinoči z odprtjem projekta MAG-NET začelo novo poglavje za mesto in širšo regijo. Ta evropsko podprta pobuda, ki naslavlja ključne urbane izzive, obljublja, da bo Celje postalo privlačno središče za talente, inovacije in trajnostni razvoj.

MAG-NET je projekt, ki Celje postavlja na zemljevid inovacijskih mest

Projekt MAG-NET združuje partnerje iz gospodarstva, lokalne skupnosti, izobraževanja in inovacij, da bi vzpostavili urbano inovacijsko mrežo, ki bo preprečila beg možganov in spodbudila gospodarski ter družbeni razvoj. Med glavnimi cilji projekta so dostopnost stanovanj, trajnostna mobilnost, razvoj industrije 4.0 in izboljšanje kakovosti življenja v mestih. Kot pionirski model sodelovanja med različnimi deležniki je projekt prejel več kot 4,5 milijona evrov evropskih sredstev v okviru Evropske pobude za mesta (European Urban Initiative).

Župan Mestne občine Celje, Matija Kovač, je ob otvoritvi poudaril pomen projekta: »MAG-NET ni zgolj projekt, ampak simbol naše zavezanosti k ustvarjanju mesta, ki bo privlačno za talente in odgovorno do okolja. Prihodnost gradimo skupaj – z vključevanjem vseh deležnikov, od podjetij do prebivalcev.«

Minister za finance Klemen Boštjančič je projekt pohvalil kot zgled za vsa slovenska mesta: »Celje z MAG-NET-om dokazuje, da se z inovativnimi in strateškimi rešitvami lahko učinkovito soočamo z izzivi, kot je beg možganov. Ta projekt bo prispeval ne le k razvoju mesta, ampak bo služil kot navdih tudi za druga mesta.«

MAG-NET je razdeljen na več faz, ki bodo do leta 2028 uvajale rešitve za izboljšanje mestnega okolja. V prvi fazi, ki se osredotoča na leto 2025, bo potekalo vključevanje lokalne skupnosti preko delavnic in dogodkov. Naslednja leta bodo namenjena oblikovanju interdisciplinarnih ekip, vzpostavitvi inovacijskih prostorov v Celju in Preboldu ter razvoju dolgoročnih rešitev za stanovanjsko politiko, mobilnost in industrijo prihodnosti.

Projekt bo zaključil s širjenjem najboljših praks v partnerska evropska mesta, kot so Varaždin, Košice in Nardo. Vodja projekta Monika Tominšek je poudarila, da bo MAG-NET služil kot model za trajnostno urbano preobrazbo: »Rešitve, ki jih razvijamo, ne odgovarjajo le na trenutne izzive, ampak so zasnovane za dolgoročno uporabo in prilagoditev različnim mestnim okoljem.«

Na otvoritvenem dogodku so ugledni govorniki, kot sta antropolog dr. Dan Podjed in direktorica Kunsthaus Graz dr. Andreja Hribernik, razpravljali o tem, kako družbena povezanost, inovacije in kultura prispevajo k razvoju mest prihodnosti. Dogodek je gostil tudi direktor Tehnološkega parka Ljubljana dr. Jernej Pintar, ki je poudaril pomen lokalnih inovacij za globalno konkurenčnost.

MAG-NET obljublja, da bo Celje s svojimi rešitvami in pristopi postalo središče urbanih inovacij, kjer bosta kakovost življenja in ustvarjalnost dobili novo dimenzijo. S sodelovanjem, odgovornostjo in vizijo ta projekt ne gradi le prihodnosti za Celje, temveč za vsa mesta, ki želijo slediti njegovemu

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.