Kriminalisti škodo v livarni v Lazah ocenili na okoli 100.000 evrov
V livarni Blisk v industrijski coni Laze, kjer je v četrtek zvečer zagorelo, danes praznijo prizadete prostore, medtem ko v podjetju o škodi še ne morejo govoriti. So pa z ogledom zaključili kriminalisti, ki so škodo ocenili na okoli 100.000 evrov. Kot poudarjajo v Blisku, so imeli srečo, saj proizvodnja zaradi kolektivnega dopusta ne obratuje.
V livarni Blisk, ki se nahaja v Stražišču pri Kranju, je zagorelo v četrtek zvečer, po navedbah policije pa okoliščine kažejo, da je zagorelo zaradi napake na električni napeljavi.
"Goreti je začelo na podstrešju objekta, ogenj pa se je od tam razširil na celotno ostrešje. V požaru je nastala velika materialna škoda, domnevno okoli 100.000 evrov," so na kranjski policijski upravi danes zapisali v sporočilu za javnost.
Ob tem so izključili tujo krivdo in potrdili, da v požaru nihče ni bil poškodovan. Po navedbah policije prav tako niso ugotovili vpliva na okolje.
V podjetju medtem škode še niso ocenili. "Še vedno preverjamo situacijo. Zaenkrat iz stavbe nosimo materiale, orodja, računalnike itd., da iz prostora spraznimo vse, kar je bilo notri. Svoje morajo opraviti še kriminalisti in potem bomo lahko ocenili, kakšna je škoda," je za STA še pred zaključkom kriminalističnega ogleda povedala vodja prodaje, trženja in razvoja poslovanja v Blisku Tana Medic.
Kot je pojasnila, je požar zajel oddelek končne obdelave. "Sicer pa smo ta teden in prihodnji teden zaprti, proizvodnja ne dela, zato smo imeli precej sreče," je poudarila.
Ob požaru v Lazah se je oglasila tudi nevladna organizacija Alpe Adria Green (AAG), ki zahteva temeljito raziskavo vplivov emisij pri požaru na ljudi, stanje vodotokov in habitatov tik ob zaščitenem območju Nature 2000. Kot so v organizaciji pojasnili v sporočilu za javnost, "je eko patrulja AAG na kraju požara ugotovila, da se je iz obrata vil črn dim, ki je bil po oceni strupen, saj je znano, da je aluminij nevrotoksičen element".
V AGG zato prav tako pozivajo strokovne službe, da preverijo goreče snovi ob požaru in jih klasificirajo, zahtevajo pa tudi takojšen monitoring iztokov pod Bliskom in meritve kakovosti zraka. "Če se je stanje v že tako prizadetih iztokih poslabšalo, pa zahtevamo tudi sanacijo," so navedli.