Spomladanske alergije marsikomu pokvarijo najlepši čas v letu

Pomlad prinaša prebujanje narave, cvetenje in svežino, ki mnoge navdaja z energijo in veseljem. A za številne ljudi se to obdobje povezuje tudi z neprijetnimi simptomi alergij, ki se pogosto pojavijo prav zaradi sezonskega razcveta rastlin. Zamašen nos, kihanje, srbenje oči in kašelj so le nekateri znaki, da gre za seneni nahod oziroma alergijski rinitis, ki prizadene vse več Evropejcev.

Spomladanske alergije marsikomu pokvarijo najlepši čas v letu

Gre za kronično vnetje nosne sluznice in obnosnih votlin, ki se pojavi zaradi preobčutljivosti na cvetni prah dreves, trav in zeli. Vzroki za nastanek alergij niso povsem jasni, pogosti pa so med otroki, mladostniki in vse več odraslimi. V Evropi naj bi imel tovrstne težave že vsak četrti prebivalec.

Najpogostejši povzročitelji spomladanskega senenega nahoda so pelodi leske, breze, vrbe in trav. Med simptome sodijo dolgotrajno kihanje, voden izcedek iz nosu, solzenje in srbenje oči ter utrujenost. Bolezen pogosto traja več tednov ali celo mesecev – odvisno od količine in prisotnosti alergenov v zraku.

Strokovnjaki svetujejo, da se ljudje v času visoke koncentracije cvetnega prahu čim bolj izogibajo alergenom. Stanovanja naj se zrači v vaseh zgodaj zjutraj in v mestih proti večeru, po možnosti naj bodo okna zaprta v suhem in vetrovnem vremenu. Na sprehod je najbolje oditi po dežju, saj ta spere alergene iz zraka. Oblačila, ki jih nosimo zunaj, naj ne končajo v spalnici, perilo pa naj se suši v notranjih prostorih. Priporočljivo je tudi pogosto umivanje las in uporaba sončnih očal na prostem.

Ob težjih simptomih si lahko pomagamo z antihistaminiki v obliki tablet, kapljic za oči ali nosnimi pršili, ki ustvarijo mehansko zaščito in zmanjšajo vdor alergenov. Če simptomi kljub samozdravljenju vztrajajo, je nujen posvet z zdravnikom.

Pomembno je tudi razlikovati med alergijo in prehladom. Medtem ko prehlad traja nekaj dni in izzveni, alergija traja dlje in se lahko vsako leto ponavlja. Izcedek iz nosu pri alergiji je voden, pri prehladu pa običajno postane gost in rumenkast.

Pri dvomih ali težavah se je priporočljivo posvetovati s farmacevti v lekarnah, kjer nudijo strokovno pomoč in nasvete glede samozdravljenja in izbire ustreznih izdelkov. Z nekaj ukrepi in pravočasnim ukrepanjem je mogoče pomladne dni kljub alergijam preživeti prijetneje.

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.