Slovensko toksikološko društvo opozarja na škodljive nove tobačne in nikotinske izdelke

Slovensko toksikološko društvo na današnjem kongresu med drugim opozarja na škodljive nove tobačne in nikotinske izdelke, denimo elektronske cigarete. Slabo vplivajo na zdravje in okolje, še posebno privlačni pa so za otroke in mladostnike, je poudaril predsednik društva Jernej Kužner.

Slovensko toksikološko društvo opozarja na škodljive nove tobačne in nikotinske izdelke

Slovensko toksikološko društvo na kongresu naslavlja izzive in pasti kajenja tobaka in povezanih izdelkov. Eno največjih vprašanj je, kako otroke in mladostnike učinkovito osveščati o škodljivem vplivu tobaka, predvsem pa z njim povezanih izdelkov, je dejal Kužner. Opozarjanje prek tradicionalnih medijev namreč ni dovolj, saj te populacije tako ne dosegajo, meni.

Kajenje tobaka in raba z njim povezanih izdelkov niso dobra izbira za zdrav življenjski slog, je poudaril. Poleg tega gre pogosto za izdelke za enkratno uporabo, kar obremenjuje okolje. "Vse, kar pride v okolje, pa pride prej ali slej tudi do nas," je dejal.

Po besedah predstavnice Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Helene Koprivnikar so novi tobačni in nikotinski izdelki za mladostnike zanimivi zaradi privlačnih arom, pa tudi promocije na družbenih omrežjih in večje družbene sprejemljivosti v primerjavi s cigareti. "Uporaba teh izdelkov, ki vsebujejo nikotin, je problematična med mladostniki zaradi razvoja zasvojenosti z nikotinom," je poudarila. Poleg tega raba teh izdelkov poveča tveganje za kajenje cigaret.

Po besedah Koprivnikar raba elektronskih cigaret povzroči epileptične napade in zastrupitev, poleg tega pa imajo pomembne posledice na zdravje dihal, denimo v obliki pljučnic. Dolgoročno učinki rabe elektronskih cigaret sicer niso ustrezno raziskani, je pa Koprivnikar dejala, da njihova dolgoročna raba zviša tveganje za bolezni, ki se pojavljajo tudi pri kajenju.

Po besedah Helene Koprivnikar je zaskrbljujoče, da so v zadnji raziskavi iz leta 2023, ki so jo izvajali med dijaki drugih letnikov srednjih šol, ugotovili, da se je število 16-letnikov, ki so poročali o trenutni rabi elektronskih cigaret, povišalo. Lani je bilo takih okoli četrtina, leta 2021 pa okoli deset odstotkov. Raziskava sicer ni nacionalno reprezentativna.

Na NIJZ tudi pri odraslih nikakor ne zagovarjajo rabe elektronskih cigaret in vseh drugih tobačnih in nikotinskih izdelkov. "Ni nekega razloga oziroma dokazane koristi," je dejala Koprivnikar. To velja še posebej za posameznike, ki so nekadilci, in nosečnice.

Na inštitutu opozarjajo tudi, da so tobak in tobačni izdelki še vedno cenovno preveč dostopni. Prizadevajo si za zvišanje cen. "Mislimo, da je to še posebej za mlade, še posebej za tiste z nižjim socialnoekonomski položajem, res pomemben ukrep," je dejala.

Na kongresu Slovenskega toksikološkega društva, ki poteka na Nacionalnem inštitutu za biologijo, domači in tuji goste govorijo o različnih temah, med drugim o zakonodaji novih tobačnih in nikotinskih izdelkov v Sloveniji, vplivu na človeka in okolje ter molekularnega mehanizma delovanja na človeka.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.