Raziskava opozarja na hranilne pomanjkljivosti rastlinskih mlečnih alternativ

Rastlinsko mleko, priljubljena alternativa kravjemu mleku, bi lahko imelo manj ugodne učinke, kot se pogosto verjame. Raziskava italijanskih in danskih strokovnjakov z Univerze v Brescii in Univerze v Københavnu razkriva, da rastlinske alternative, kot so mandljevo, sojino, ovseno in riževo mleko, ne dosegajo hranilne vrednosti kravjega mleka, predvsem zaradi učinkov predelave in segrevanja.

Raziskava opozarja na hranilne pomanjkljivosti rastlinskih mlečnih alternativ

Postopek ultra pasterizacije, ki vključuje segrevanje tekočin nad 140 stopinj Celzija za sterilizacijo in podaljšanje roka uporabnosti, povzroča kemične reakcije, znane kot Maillardova reakcija. Te reakcije zmanjšujejo količino esencialnih aminokislin, ki so ključne za zdravje.

"Večina rastlinskih mlečnih izdelkov vsebuje že v osnovi manj beljakovin kot kravje mleko, medtem ko se te beljakovine med segrevanjem dodatno spreminjajo," pojasnjuje Marianne Nissen Lund z Univerze v Københavnu. Sojino mleko je edina rastlinska alternativa, ki vsebuje več beljakovin kot kravje mleko, medtem ko ostalih osem od desetih rastlinskih izdelkov vsebuje bistveno manj beljakovin.

Poleg tega so raziskovalci v nekaterih rastlinskih mlečnih izdelkih odkrili tudi majhne količine karcinogenih spojin, kot sta akrilamid in hidroksimetilfurfural. Akrilamid, ki ga običajno ne najdemo v tekoči hrani, je verjetno rezultat uporabe praženih mandljev v enem od testiranih izdelkov.

Kravje mleko je v primerjavi z rastlinskimi alternativami bogatejše z esencialnimi aminokislinami in vsebuje manj predelanih sestavin. Čeprav rastlinske alternative ponujajo možnosti za tiste z intoleranco na laktozo ali veganske prehranjevalne preference, raziskava poudarja, da te alternative pogosto ne morejo nadomestiti hranilne vrednosti kravjega mleka.

Strokovnjaki priporočajo, da se potrošniki, ki izbirajo rastlinske alternative, osredotočijo na izdelke z višjo hranilno vrednostjo in se izogibajo tistim, ki vsebujejo dodatne predelane snovi. Kakovost prehrane je ključna za zagotavljanje esencialnih hranil, ki jih telo potrebuje za optimalno delovanje.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.