Ob dnevu Sonca opozorila na škodljive učinke UV-sevanja

Ob dnevu Sonca Nacionalni inštitut za javno zdravje opozarja na resne posledice prekomerne izpostavljenosti ultravijoličnemu (UV) sevanju. Čeprav sonce pozitivno vpliva na počutje in spodbuja nastanek vitamina D, pa je UV-sevanje tudi glavni dejavnik tveganja za razvoj kožnega raka in drugih zdravstvenih zapletov.

Ob dnevu Sonca opozorila na škodljive učinke UV-sevanja

Sonce oddaja poleg svetlobe in toplote tudi UV-žarke, ki lahko ob prekomerni izpostavljenosti povzročijo prezgodnje staranje kože, okvare oči, oslabljen imunski sistem in predvsem povečano tveganje za kožnega raka. Po podatkih Registra raka je bil v Sloveniji v letih 2017 do 2021 kožni rak najpogostejša oblika raka – povprečno so letno zabeležili 3672 novih primerov. Narašča tudi število primerov kožnega melanoma, saj so v istem obdobju v povprečju zabeležili 620 novih primerov letno.

Zdravstvene posledice UV-sevanja niso omejene le na kožo. Dolgotrajna izpostavljenost lahko škodi tudi očem ter oslabi delovanje imunskega sistema, opozarja NIJZ.

Da bi preprečili škodljive učinke, NIJZ priporoča izogibanje soncu v času najmočnejšega sevanja, torej med 10. in 17. uro. Najbolj varno je zadrževanje v notranjih prostorih ali vsaj v globoki senci. Obvezna je tudi fizična zaščita, kot so dolga oblačila, pokrivala in sončna očala. Nepokrite dele telesa pa je treba zaščititi s pripravki z zaščitnim faktorjem, kot so kreme in losjoni.

Opozarjajo, da je ustrezna zaščita ključna pri vseh starostnih skupinah, še posebej pri otrocih, ki so na škodljive vplive še bolj občutljivi.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.