Napredek v medicini bolnikom s ščitničnimi vozlički prinaša manj invazivne terapije
Ob Svetovnem dnevu ščitnice, ki ga 25. maja obeležujemo po vsem svetu za ozaveščanje o pomenu zdravja te pomembne žleze, strokovnjaki poudarjajo velik napredek pri obravnavi ščitničnih vozličev. Ti postajajo vse pogostejši, saj jih ima do polovica odraslih, a večina ne predstavlja resne nevarnosti.
Po besedah dr. Ane Inés Voogd z Univerzitetne bolnišnice Austral lahko danes zdravljenje prilagodijo tako vrsti vozliča kot tudi potrebam posameznega bolnika. V tej ustanovi endokrinologi, kirurgi in drugi specialisti delujejo v tesnem sodelovanju, da vsakemu zagotovijo individualno obravnavo.
Zdravljenje večine benignih vozličev sploh ni potrebno – med 75 in 80 odstotki teh primerov se le opazuje. Tudi številni maligni tumorji so počasno rastoči in ne ogrožajo življenja, zato strokovnjaki poudarjajo, da diagnoza raka ščitnice ni razlog za paniko. Kot je pojasnila dr. Jorgelina Guerra, je bistveno, da bolniki poiščejo posvet v ustreznem specialističnem centru, kjer jim bo predstavljena celovita obravnava.
Med novimi možnostmi zdravljenja posebej izstopajo minimalno invazivne metode, kot je ablacija z radiofrekvenco, s katero je mogoče zmanjšati ali odstraniti vozliče brez klasične operacije. Postopki ne puščajo vidnih brazgotin in omogočajo krajše okrevanje. Pri izbranih bolnikih je možna tudi transoralna operacija brez zunanjih rezov.
V pomoč pri natančnejši diagnozi je tudi molekularno testiranje, ki lahko zmanjša število nepotrebnih operacij. Pri hujših primerih raka zdravniki uporabljajo napredne terapije, ki tumorje zmanjšajo že pred operacijo in s tem izboljšajo izide zdravljenja.
Napredek omogoča bolnikom, da se izognejo nepotrebnim posegom in živijo z ohranjeno funkcijo ščitnice. Strokovnjaki zato pozivajo k zgodnjemu posvetu in individualni obravnavi, kjer ni enotnega pristopa za vse. Tako se ob Svetovnem dnevu ščitnice znova potrjuje sporočilo, da sodobna medicina omogoča zdravljenje brez strahu – z znanjem, natančnostjo in sočutjem.