Jasna povezava med uživanjem alkohola in tveganjem za nastanek raka

V zadnjih desetletjih so raziskovalci odkrili nedvoumno povezavo med uživanjem alkoholnih pijač in nastankom raka. Na podlagi teh ugotovitev je Mednarodna agencija za raziskovanje raka (IARC), ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), alkohol uvrstila v 1. skupino rakotvornih snovi, kar pomeni, da je dokazano rakotvoren za človeka.

Jasna povezava med uživanjem alkohola in tveganjem za nastanek raka

Alkohol lahko prispeva k razvoju vsaj osmih vrst raka. Med njimi so rak ustne votline, žrela, grla, požiralnika, želodca, jeter, debelega črevesa in danke ter rak dojke. Številni strokovnjaki opozarjajo, da ni varne količine alkohola, saj vsaka količina alkohola povečuje tveganje za nastanek raka.

Pri presnovi alkohola se v telesu tvori rakotvorna snov, imenovana acetaldehid. Encimi, ki razgrajujejo alkohol, so prisotni v večjem delu telesa, zato lahko alkohol negativno vpliva na različne organe, vključno z možgani, kožo in krvjo. Poleg tega alkohol vpliva tudi na ravni hormonov, kot sta estrogen in androgen, ki imata ključno vlogo pri razvoju in napredovanju raka dojke.

Statistični podatki kažejo, da velik delež z alkoholom povezanih rakov nastane tudi pri ljudeh, ki alkohola ne pijejo redno ali ga uživajo v majhnih količinah. Tveganje za raka grla se poveča že pri zaužitju 10 g čistega alkohola na dan, kar ustreza 1 dcl vina, 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žgane pijače. Prav tako je tveganje za nastanek raka dojke pri ženskah povečano že pri manj kot eni enoti alkohola dnevno.

Rak dojke je najpogostejši rak pri ženskah v razvitem svetu in predstavlja pomemben javnozdravstveni problem. V Sloveniji ta bolezen predstavlja petino vseh rakov pri ženskah. Med letoma 2016 in 2020 je v povprečju vsako leto zbolelo 1481 žensk, 7 odstotkov teh primerov pa je neposredno povezanih s pitjem alkohola.

Rak dojk je v razvitem svetu najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. V Sloveniji predstavlja petino vseh rakov, za njim je po podatkih iz Registra raka RS med letoma 2016 in 2020 v povprečju vsako leto na novo zbolelo 1481 žensk. Po podatkih Mednarodne agencije za raziskave raka se 7 odstotkov vseh rakov dojke razvije prav zaradi pitja alkoholnih pijač, so še sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.