FAO poudarja pomembnost mesa, mlečnih izdelkov in jajc v prehrani
Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) je v danes objavljenem poročilu izpostavila ključno vlogo mesa, mlečnih izdelkov in jajc pri zagotavljanju esencialnih hranil za svetovno prebivalstvo, zlasti za najranljivejše skupine, kot so otroci, nosečnice in starejši. Ob tem je pozvala živinorejski sektor k zmanjšanju vpliva na okolje.
Poročilo opozarja, da živalski proizvodi prispevajo k prehranskim ciljem Svetovne zdravstvene skupščine in ciljem trajnostnega razvoja (SDG). Živila živalskega izvora vsebujejo visokokakovostne beljakovine, esencialne maščobne kisline, železo, kalcij, cink, vitamin B12 in druge bioaktivne spojine, ki jih je težko pridobiti v zadostni količini izključno z rastlinsko prehrano.
FAO je poudarila, da več kot polovica predšolskih otrok in 1,2 milijarde žensk v rodni dobi trpi zaradi pomanjkanja ključnih mikrohranil, kot so železo, vitamin A in cink. Takšno pomanjkanje je najpogostejše v južni in vzhodni Aziji, Pacifiku ter podsaharski Afriki, kjer so prehranske potrebe najbolj izrazite.
Poleg priznanja prehranske vrednosti živalskih proizvodov poročilo izpostavlja tudi izzive, povezane z živinorejo. Ti vključujejo krčenje gozdov, emisije toplogrednih plinov, spremembe rabe tal, netrajnostno uporabo naravnih virov in vprašanja socialne neenakosti. FAO zato poziva vlade in države, naj uravnotežijo prednosti uživanja živil živalskega izvora z reševanjem teh okoljskih in družbenih izzivov.
Poročilo temelji na več kot 500 znanstvenih člankih in 250 strateških dokumentih, zaradi česar ga FAO označuje kot doslej najobsežnejšo analizo koristi in tveganj živalskih proizvodov. Namestnica generalnega direktorja FAO Maria Helena Semedo in glavni ekonomist FAO Maximo Torero Cullen sta ob objavi poudarila, da mora živinorejski sektor prispevati k trajnostnim rešitvam, saj so izzivi okolja in zdravja živali ključni za prihodnost prehranske varnosti.